Znaki Ostrzegawcze

1. Znaki ostrzegawcze uprzedzają o miejscach na drodze, w których występuje lub może występować niebezpieczeństwo, oraz zobowiązują uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności.

2. Odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego wynosi od 150 m do 300 m na drogach, na których dopuszczalna prędkość przekracza 60 km/h, a do 100 m - na pozostałych drogach.

3. Wyjątkiem jest znak A-7, który umieszcza się w odległości do 50 m od skrzyżowania na drogach, na których dopuszczalna prędkość pojazdów przekracza 60 km/h, oraz do 25 m od skrzyżowania na pozostałych drogach.

4. Umieszczona pod znakiem ostrzegawczym tabliczka T-1 wskazuje odległość znaku od miejsca niebezpiecznego.

5. Umieszczona pod znakiem ostrzegawczym tabliczka T-2 wskazuje długość odcinka drogi, na którym powtarza się lub występuje niebezpieczeństwo, jeżeli długość odcinka przekracza 500 m; umieszczona pod znakiem ostrzegawczym tabliczka T-3 oznacza koniec takiego odcinka.




Znaki Zakazu

1. Znaki zakazu obowiązują na drodze, na której są umieszczone, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

2. Zakaz wyrażony znakiem obowiązuje od miejsca jego ustawienia, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

3. Znak zakazu umieszczony pod znakiem E-17a oznacza, że zakaz obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.

4. Umieszczona pod znakiem zakazu tabliczka wskazuje: tabliczka T-20 - długość odcinka jezdni, na którym zakaz obowiązuje; tabliczka T-21 - odległość znaku od miejsca, od którego lub w którym zakaz obowiązuje.

5. Umieszczony na znaku zakazu albo tabliczce napis określający dni lub okres doby oznacza, że zakaz obowiązuje w tym czasie.

6. Umieszczone na jednej tarczy dwa lub trzy symbole znaków zakazu mają takie samo znaczenie jak znaki pojedyncze.

7. Znaki zakazujące wykonania pewnych czynności na drodze zostają uchylone po przejechaniu skrzyżowania; znaki te mogą być także uchylone przed skrzyżowaniem poprzez zastosowanie właściwego znaku uchylającego zakaz.





Znaki nakazu

Znaki te zobowiązują kierującego do ruchu w określonym kierunku (zgodnym ze strzałkami), nakazują pewne zachowania na drodze, a także zobowiązują pewnych uczestników ruchu drogowego do poruszania się po ściśle określonych drogach.





Znaki informacyjne

Znaki informacyjne dotyczą sposobu prowadzenia pojazdu, oznaczają obiekty znajdujące się przy drodze lub też informują o wjeździe do obszaru lub strefy, w których ruch regulowany jest przepisami szczegółowymi.





Znaki kierunku i miejscowości

W tej grupie znaków drogowych znajdują się tablice przeddrogowskazowe, drogowskazy, znaki szlaków drogowych oraz tablice miejscowości.

1. Tablice przeddrogowskazowe są znakami przedstawiającymi schematycznie kierunki, w których rozchodzą się drogi na najbliższym skrzyżowaniu oraz nazwy miejscowości i numery dróg krajowych za tym skrzyżowaniem. Jeżeli na tablicy tej przebieg dróg oznaczony jest liniami o różnej szerokości, linia szersza oznacza drogę z pierwszeństwem przejazdu. Umieszczone na tablicy przeddrogowskazowej wzory innych znaków są informacją o występowaniu tych znaków na drogach, które tablica wskazuje.

2. Drogowskazy są znakami wskanującymi na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości, dzielnic miast oraz obiektów turystycznych lub wypoczynkowych. Drogowskazy mogą być umieszczane w innym miejscu niż po prawej stronie drogi.





Znaki uzupelniające


Znaki z tej kategorii należą do znaków zawierających określone informacje dla kierujących pojazdami lub innych uczestników ruchu. Do kategorii tej należą znaki ułatwiające orientację w terenie, uprzedzające o niektórych zakazach lub niebezpieczeństwach oraz wskazujące sposób lub kierunek jazdy w określonych sytuacjach.





Dodatkowe znaki pionowe


Zgodnie z nazwą, są to znaki umieszczane dodatkowo dla określonych grup pojazdów lub w określonych miejscach. Mają charakter zarówno znaków ostrzegawczych, znaków zakazu, znaków nakazu, jak i znaków informacyjnych.






Znaki poziome

1. Znakami drogowymi poziomymi nazywane są znaki umieszczone (namalowane) bezpośrednio na nawierzchni drogi, zwłaszcza na jezdni. Należą do nich linie ciągłe lub przerywane, pojedyncze lub podwójne, strzałki, napisy, symbole i inne linie związane z oznaczaniem określonych miejsc na nawierzchni drogi oraz elementy odblaskowe.


2. Znaki drogowe poziome są barwy białej lub żółtej.


3. Zdecydowana większość znaków poziomych ma barwę białą. Barwa żółta jest zastrzeżona wyłącznie dla czasowego oznaczania zmian w organizacji ruchu, wynikających głównie z prowadzenia robót na drodze. Jeżeli na drodze umieszczone są znaki barwy białej i żółtej wskazujące różny sposób zachowania, to kierujący jest obowiązany stosować się do znaków barwy żółtej.


4. Umieszczone na jezdni punktowe elementy odblaskowe barwy czerwonej wyznaczają prawą krawędź jezdni, a barwy białej - lewą krawędź jezdni. Pasy ruchu mogą być oznaczone punktowymi elementami odblaskowymi barwy białej lub żółtej. Znaki drogowe poziome porządkują ruch i ułatwiają prowadzenie pojazdu oraz ruch innych uczestników. W pewnym zakresie konkretyzują przepisy określające zasady ruchu drogowego. Przez odpowiedni podział drogi za pomocą różnego rodzaju linii, wskazują powierzchnie drogi przeznaczone do ruchu pojazdów lub innych uczestników ruchu w określonych kierunkach. Wyznaczają też sposób ich zachowania się w określonych sytuacjach.